Suwałki, nazywane często polskim biegunem zimna, mogą się dla wielu z nas okazać wyjątkowo ciekawym celem wycieczki. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Suwałki – najważniejsze wiadomości na temat miasta

Suwałki są jednym z najciekawszych ośrodków miejskich na terenie województwa podlaskiego, a bliskość granicy z Litwą jest ich ogromnym walorem. Historia Suwałk zaczyna się dość późno, bo dopiero w XVII wieku, a zalążkiem dzisiejszego miasta jest osada, która powstaje tu dzięki kamedułom z klasztoru w pobliskich Wigrach. W 1720 roku król August II Mocny nadaje osadzie prawa miejskie, dzięki czemu Suwałki stają się jednym z ważniejszych ośrodków w tej części kraju. O ich ciekawej przeszłości oraz o znaczeniu miasta, do dziś przypomina nam wiele cennych zabytków i pięknych budowli, których w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

Co warto zobaczyć w Suwałkach?

Zwiedzanie Suwałk może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą, podczas której zetkniemy się z wieloma perełkami dawnej architektury. Z pewnością warto odwiedzić rodzinny dom Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz ewangelicki kościół Świętej Trójcy, wzniesiony w połowie XIX wieku. Warto też zajrzeć do katedry św. Aleksandra oraz do słynnego „Domu pod Kolumnami”, w którym dawniej mieściła się drukarnia i księgarnia Leona Hollaenderskiego. Nie lada gratką dla każdego turysty odwiedzającego Suwałki będzie spacer po ulicy Tadeusza Kościuszki, przy której nie brak pięknych budowli o sporej wartości historycznej. Uwagę przyciąga zabytkowy gmach dawnej poczty oraz piękna kamienica z lat 20-tych XIX wieku, w której na świat przyszła Maria Konopnicka. Dziś w murach tej budowli ma swą siedzibę muzeum, którego główny zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat tej pisarki oraz jej twórczości.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Choć Suwałki same w sobie są atrakcyjnym kierunkiem dla wielu osób, nie lada gratką będą wycieczki po ich najbliższej okolicy. Kto znajdzie tanie noclegi na terenie tego miasta, ten będzie mógł wędrować po dolinie Czarnej Hańczy oraz po terenach Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Kusi piękna dolina Rospudy oraz pobliski Wigierski Park Narodowy, intrygują tez rozległe kompleksy leśne, dzięki którym ta część kraju cieszy się mianem „zielonych płuc Polski”. Na brak pięknych widoków nie można tu narzekać, a czas spędzony w rejonie Suwałk dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz