Jeziora na Suwalszczyźnie Uważane jest za najpiękniejsze i najczystsze miejsce w Polsce. Wśród nich jest najgłębszy zbiornik w Polsce. Pod względem głębokości całych nizin Europy Środkowej jezioro Hancha nie ma sobie równych. Okolice Suwalszczyzny to nadal duży las. Puszcza Augustowska to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce, który wraz z lasami Litwy i Białorusi tworzy największy kompleks leśny na nizinach Europy. Niektórzy dzielą Suwalszczyznę na mniejsze regiony – sejneńsko-suwalski i augustowski lub sejneński, suwalski i augustowski. Jednak wspólna historia Augusta, Seiniego i Suvakiego pozwoliła na użycie tej potocznej nazwy związanej z tą nazwą.

Teren Suwalszczyzny nie jest duży, otacza go prostokąt o boku długości 60 x 80 km. Jeśli jednak chcesz poznać wszystkie zabytki i uroki tego zakątka Polski, zajmie to wiele dni, miesięcy, a nawet lat. Dla tych, którzy już są zafascynowani jego pięknem, Suwalszczyzna jest świetna. Autor „The Hazy Nader Vigri” Henrik Seska napisał: „Ta kraina jest piękna jak bajka”. Rzeczywiście, oprócz prawdziwych rozmiarów, można w tej krainie znaleźć również baśniowe legendy.

Ciekawe miejsca na Suwalszczyźnie: Wigry-małe miasteczko nad malowniczym jeziorem Wigry, zachwyci ludzi od estetyki po sport. Można zwiedzić dawny zespół klasztorny Wigier Kamedułów i Muzeum Jana Pawła II. Inne możliwości: wycieczki statkiem, pływanie, wędkowanie, tenis, spływy kajakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, jazda konna. Wigley National Park – zajmuje obszar prawie 15 000 hektarów, w tym lasy, pola i jeziora. Tych ostatnich jest 45 – w tym największe jezioro – Wigry. Mnóstwo ścieżek edukacyjnych, szlaków pieszych i rowerowych, kompleks kolei wąskotorowej – to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Wigierski Park Narodowy. Kanał Augustowski – Kanał Augustowski to obiekt wodny o długości 80 kilometrów i 18 śluz (śluzy w Polsce), zbudowany w XIX wieku, jest fascynującą drogą wodną, dostarcza ciekawych rozwiązań technicznych.

Miejsca dawnej Suwalszczyzny

Spływ Czarną Hańczą – To piękna droga wodna zaczynająca się od jeziora Wigry, przechodząca przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski do Augustowa. Wspaniały widok i wiele wrażeń. Spływ rzeką Rospudą – To kolejna droga wodna na Suwalszczyźnie, wzdłuż rzeki Rospudy, która przepływa przez 10 jezior. Szlak kończy się w Augustowie. Dowspuda-Dowspuda to niewielkie miasteczko obok Raczek, położone nad biegiem rzeki Rospudy. W jego centrum znajdują się ruiny pałacu Paców i zabytkowy park, choć park został lekko zniszczony. Uroczysko Ziemia Święta – niezwykle tajemnicze miejsce, położone nad piękną rzeką Rospudą, wijącą się przez Puszczę Augustowską. Z tym pustkowiem wiąże się kilka ciekawych legend.

Suwalski Park Krajobrazowy – obejmuje 6000 hektarów pięknie ukształtowanych krajobrazów – wzgórz, dolin, jezior i jezior – stworzonych przez cofającą się lądolód skandynawski. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się również najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza. Megalityczne Bahanowo – na obszarze chronionym „Blazowisko Bahanowo nad Czarna Hańcza” najbardziej nieregularne skupisko głazów na Suwalszczyźnie. „Wisząca Dolina” i „Oz Turturski” przy polu głazów. Jezioro Jaczno – To bardzo ciekawe miejsce pod względem krajobrazowym i biologicznym. Ze stromego brzegu rzeki można podziwiać większość pięknych krajobrazów Suwalskiego Parku Narodowego.

Stara Hańcza nad jeziorem Hanza – ruiny dworu, stary park, zniszczony staw – to pozostałość po przepięknym dworku Stara Hańcza. Przylega do najgłębszego jeziora w Polsce – Hańczy (Hańcza). Góra Zamkowa-Góra Zamkowa to niezwykle urokliwe i historyczne miejsce. Mieszkają tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy. Tutaj toczy się zaciekła bitwa. Ślady jego dawnej świetności są widoczne do dziś. Smolniki-Smolniki to kurort położony wysoko nad Kotliną Szeszupy i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Zimą jest tu wyciąg narciarski, a latem widok niezwykły. Stańczyki – ogromny – 40-metrowy most kolejowy na tej trasie ma ponad 60 lat, ale wciąż wzbudza ciekawość ludzi. Ich położenie w Puszczy Rominckiej to kolejny atut. Wyciąg narciarski Dąbrówka koło Suwałk (9 km od Suwałk) – kolejka ta położona jest na łagodnym stoku nad brzegiem jeziora Dąbrówka.

Więcej na https://epicgirl.pl/