Suwalszczyzna może się okazać ciekawym kierunkiem wycieczki i dla osób zainteresowanych historią, i dla tych, którzy chcą aktywnie wypoczywać na łonie natury. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tej części kraju? Oto kilka propozycji dla tych, którzy lubią znane zabytki, krajoznawcze ciekawostki oraz podróże z dala od utartych szlaków.

Miejsce 5. Bachanów

Bachanów może stać się wyjątkowo ciekawym miejscem dla miłośników przyrody i geologii. Jego dumą jest skupisko 10 tysięcy głazów narzutowych, które w ciekawy sposób przypomina nam o czasach ostatniego zlodowacenia. Głazy, które można tu podziwiać, trafiły na Suwalszczyznę z odległej Skandynawii, a ich ilość może na każdym z nas zrobić wielkie wrażenie.

Miejsce 4. Cisowa Góra

Cisowa Góra jest pięknym wzniesieniem, które nie bez powodu określane jest mianem suwalskiej Fujijamy. Góra ta wyróżnia się w krajobrazie, a jej charakterystyczny kształt skutecznie pobudza wyobraźnię. Wzniesienie to jest jednym z najważniejszych punktów na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a rozciągająca się stąd panorama na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Miejsce 3. Szurpiły

Miejscowość Szurpiły będzie bardzo ważnym punktem w programie wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać historię Jaćwingów. To pruskie plemię, zamieszkujące niegdyś tereny dzisiejszej Suwalszczyzny oraz południowo-zachodniej Litwy, doczekało się tu własnej placówki muzealnej. Szurpiły mogą się też pochwalić Górą Zamkową, z której roztacza się niezapomniany widok na okolicę, oraz idealnymi warunkami do wypoczynku. Nad jeziorem Szurpiły nie brak malowniczych zakątków i terenów spacerowych, nic więc dziwnego, że miłośnicy ciszy i spokoju tak chętnie zaglądają w jego okolice.

Miejsce 2. Sejny

Sejny są jednym z najciekawszych miast na Suwalszczyźnie, a tutejsze zabytki mogą oczarować każdego. Dawny zespół klasztorny, synagoga wykorzystywana obecnie jako siedziba Ośrodka Pogranicze oraz miejski ratusz, będący ciekawą pamiątką z XVIII stulecia – oto najważniejsze atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w trakcie spacerów po tym pięknym mieście.

Miejsce 1. Wigry

Wigry stały się miejscowością doskonale znaną turystom, a to za sprawą tutejszego klasztoru kamedułów. Ten charakterystyczny zespół klasztorny wznosi się nad wodami jeziora Wigry, dzięki czemu już samym swym położeniem może oczarować turystów. Dawne eremy, okazały kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz malownicze ogrody, po których każdy z nas może spacerować do woli – oto kolejne czynniki, dzięki którym to miejsce cieszy się tak wielką popularnością.

Suwalszczyzna ma się czym pochwalić, a czas spędzony na terenie tej krainy dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym. Piękne widoki, obszary o ogromnej wartości przyrodniczej i zabytki, które przypominają nam o wielokulturowym charakterze tej części kraju – oto czynniki, dzięki którym wypoczynek na terenie Suwalszczyzny cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Warto również zwrócić uwagę na kilka innych miejsc.

Suwalszczyzna to malowniczy obszar znajdujący się na północnym wschodzie Polski, charakteryzujący się pięknymi jeziorami, lasami i urozmaiconą przyrodą. Oto pięć ciekawych miejsc, które warto odwiedzić na Suwalszczyźnie:

Jezioro Hańcza

To najgłębsze jezioro w Polsce i jeden z symboli Suwalszczyzny. Malownicze otoczenie, krystalicznie czysta woda i okoliczne wzgórza sprawiają, że to idealne miejsce na kajakarstwo, wędkowanie, a także piesze wycieczki.

Biebrzański Park Narodowy

Ten obszar podmokły stanowi raj dla miłośników przyrody. Można tu spotkać rzadkie gatunki ptaków, takie jak żurawie czy bociany. Park oferuje wiele szlaków spacerowych i wież obserwacyjnych, z których można podziwiać bogactwo lokalnej fauny i flory. Tutaj warto wyposażyć się w dobre buty, które będą kluczowe do poruszania się na szlakach. Sprawdź asortyment sklepu https://milobuty.pl/

Wigierski Park Narodowy

To kolejny obszar chroniony na Suwalszczyźnie, charakteryzujący się przepięknym krajobrazem jezior i lasów. Jezioro Wigry jest główną atrakcją tego miejsca, a w samym parku znajduje się mnóstwo szlaków turystycznych, w tym jeden wiodący wokół jeziora.

Twierdza Osowiec

Dla miłośników historii to fascynujące miejsce. Twierdza Osowiec to kompleks fortyfikacji z czasów I wojny światowej, znany z tragicznych wydarzeń związanych z użyciem gazów bojowych. Dziś można zwiedzać podziemne korytarze i fortyfikacje, a także poznać historię tego miejsca.

Muzeum Przyrodnicze w Suwałkach

Jeśli chcesz zgłębić wiedzę na temat przyrody Suwalszczyzny, to muzeum jest doskonałym miejscem do odwiedzenia. Oferuje ono interaktywne wystawy, prezentacje przyrodnicze oraz wiele informacji na temat flory i fauny regionu.

Pamiętaj, że Suwalszczyzna to także obszar, który zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, więc warto pozwolić sobie na odkrywanie jej piękna poprzez wędrówki piesze czy rowerowe.

Dodaj komentarz