Zachwyca pięknymi krajobrazami, przyrodniczym bogactwem oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Suwalszczyzna to idealny kierunek wycieczki dla tych, którzy interesują się historią, jak i dla tych, którzy lubią spędzać czas w aktywny sposób. Jakie atrakcje mogą nas oczarować w tej części kraju? W jakich miejscowościach warto się zatrzymać na dłużej?

Sejny: moc atrakcji dla każdego

Wycieczki po Suwalszczyźnie nie mogą się obejść bez wizyty w Sejnach – uroczym miasteczku, na terenie którego z historycznymi pamiątkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Wśród licznych zabytków wyróżniają się zespół klasztorny Dominikanów oraz Biała Synagoga, będąca jedną z najcenniejszych pamiątek po społeczności żydowskiej w tej części kraju. Sejny mogą się też pochwalić malowniczym rynkiem, wokół którego przetrwało sporo domów z XIX wieku, oraz piękną okolicą, po której można wędrować godzinami.

Augustów: raj dla spragnionych wypoczynku

Augustów to miejscowość turystyczna o wyjątkowym potencjale, na terenie której nudzić się nie można. Na gości czekają tu rozległe tereny Puszczy Augustowskiej, wycieczkowe rejsy po Kanale Augustowskim oraz zabytki, które przypominają o długiej i ciekawej historii Augustowa. Rynek Zygmunta Augusta, przy którym nie brak zabytkowych kamienic, drewniany dworek Prądzyńskiego (wykorzystywany obecnie jako Muzeum Kanału Augustowskiego) oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – oto wybrane atrakcje, na jakie warto tu zwrócić uwagę.

Z wizytą w Wiżajnach

Jedną z najpopularniejszych miejscowości na terenie Suwalszczyzny są Wiżajny, na terenie których przez lata krzyżowały się ze sobą wpływy polskie, litewskie i niemieckie. Do dziś w miejscowości tej zachował się cmentarz ewangelicki, ciekawym punktem na trasie historycznej wycieczki po Wiżajnach może się też okazać cmentarz żydowski. Zabytkowe domy, dworek z XIX wieku oraz wzniesiony w pierwszej połowie XIX stulecia kościół św. Teresy – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.

Smolniki i ich turystyczny potencjał

Dla tych turystów, którym marzą się wycieczki po terenach Suwalskiego Parku Krajobrazowego, doskonałym miejscem na wczasy może się okazać miejscowość Smolniki. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł do woli wędrować po malowniczej okolicy, podziwiając piękne widoki i poszerzając swą wiedzę z zakresu przyrody. Zabytkowy cmentarz z drewnianą kaplicą oraz izba regionalna są z kolei atrakcjami idealnym dla tych, którzy chcą poszerzyć wiedzę na temat tej miejscowości i lepiej poznać dzieje jej mieszkańców.

Z wizytą w Wodziłkach

Kto w czasie wycieczki po Suwalszczyźnie chce odkryć miejsca wyjątkowe, ten koniecznie powinien odwiedzić Wodziłki. Ta miejscowość została założona pod koniec XVIII wieku przez staroobrzędowców, którzy żyją to do dziś zgodnie ze swą tradycją. Drewniana molenna oraz charakterystyczny cmentarz to tylko wybrane obiekty, dzięki którym można poszerzać swą wiedzę na temat tej mniejszości.

Suwalszczyzna to wspaniała kraina, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. A że tanie noclegi w tej części kraju można znaleźć bez większych problemów, zaplanowanie pobytu w tym rejonie staje się coraz łatwiejsze. A czy warto spędzić tu urlop? O tym każdy z nas powinien się przekonać na własnej skórze.

Dodaj komentarz