Suwalszczyzna – to region Suwalszczyzny założonej przez cara w 1867 roku. Polska została zniesiona po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w 1918 roku. Obejmuje północno-wschodnią część Polski, część województwa podlaskiego i należy do drugiej co do wielkości części Republiki Litewskiej i trzeciej najmniejszej części Białorusi. Suwalszczyzna to kraina o długiej historii, której granice pokrywają się z dawnymi podziałami administracyjnymi (głównie granicami państwowymi). Obecnie region Suwalszczyzny obejmuje następujące rejony wycieczkowe: Sejny, Augustów i Suwałki oraz miasto Suwałki. Seniorzy z Białostockiego Klubu Seniora zabrali autokarem do Suvac, ja też byłem uczestnikiem tego wyjazdu. Celem naszej wyprawy jest zwiedzenie Parku Narodowego Vigri i Suwałk. Wigierski Park Narodowy powstał w styczniu 1989 roku. Leży na skraju Puszczy Augustowskiej w centrum Suwalszczyzny. Lasy stanowią 65% powierzchni parku, a woda około 20%. Największym jeziorem jest jezioro Wigry, które jest bardzo atrakcyjne turystycznie, z 42 mniejszymi jeziorami. Przez park przepływa najdłuższa rzeka regionu – Czarna Hańcza, którą chętnie spływają tu turyści. Na terenach leśnych dominują świerki, sosny i torfowiska. Istnieje około 300 gatunków ptaków i zwierząt, a głównym zwierzęciem jest bóbr – symbol parku. Można tam również zobaczyć wilki.

Park dla zwiedzających

Na terenie parku dla zwiedzających wyznaczone są szlaki piesze, rowerowe, konne i narciarskie oraz ścieżki dydaktyczne. Szliśmy dwie godziny szlakami „Lasu” i „Sucharów”. Doceniamy bogactwo zieleni, krzewów, drzew i zwierząt występujących w lesie bagiennym (środowisko bobrów) w lesie. Na szlaku „Susari” znajdują się cztery naturalnie zarośnięte jeziora, które prowadzą do powstania torfowisk. Atmosfera jest imponująca. Możesz zdobyć tlen. Z parku wróciliśmy do Suwałk. To największe miasto na całej historycznej Suwalszczyźnie i największy ośrodek kulturalny regionu. Dwie trasy transportowe w całym mieście – z Berlina do Sankt Petersburga przez Warszawę oraz z Warszawy do Helsinek – łączą kraje bałtyckie z Europą Zachodnią. Suwałki leżą na obszarze bogatym w rudy żelaza, ołów, wanad i tytan. Obecnie nie zostały one zagospodarowane ze względu na głębokość i ochronę środowiska. To obszar nazywany Zielonymi Płucami Polski.

Spokojne zakątki z dala od zgiełku miasta i puste pomosty czekają na turystów Wykorzystaj w pełni różnorodne sporty wodne i aktywnie spędzaj czas. Odwiedź malowniczą wioskę Bryzgiel i wypożycz kajak lub rower wodny. Możesz także spróbować jazdy konnej. Nie przegap wielkiej atrakcji tej okolicy, jaką jest spływ kajakowy Czarną Hańczą. Skorzystaj ze starannie przygotowanych ścieżek w Wigierskim Parku Narodowym, takich jak ścieżka edukacyjna „Las” i ścieżka „Suchary”, na której zobaczysz chronione storczyki, w miejscu wypływania Czarnej Hańczy z Jeziora Wigierskiego – stragan specjalnie przygotowany dla bobrów. Kierujemy się do miejscowości Stańczyki, gdzie jest dużo nieczynnych wiaduktów kolejowych Gołdap-Żytkiejmy. Są najwyższe w Polsce: mają 36 m wysokości i 200 m długości! Można też odwiedzić Muzeum Wigier w Starym Folwarku i wystawę etnograficzną w Krzywym.

Suwalszczyzna dla turystów

Suwalszczyzna to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który oparł się wielkiemu przemysłowi i zachował dzikie, nieskażone środowisko naturalne. Jakość wody w wielu jeziorach i rzekach jest bardzo czysta, gęste lasy i świeże powietrze przyciągają turystów z Polski i zagranicy, chcących pozbyć się zgiełku dnia codziennego. Setki kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i wodnych może zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających amatorów tego typu rozrywek. Zróżnicowany teren za lodowcem zachęca do dalekich podróży i przyciąga miłośników robienia zdjęć w przepięknej scenerii. Las z wieloma grzybami przyciągnie wielu grzybiarzy. Liczne zabytki, wędkowanie, kąpiele w czystej wodzie, sporty wodne, trening na łodzi na Kanale Augusta i jeziorze Vigri, a także wypoczynek w lasach, łąkach i jeziorach sprawią, że w tej spokojnej krainie spędzisz wszystkie wakacje. tu w twojej pamięci na długi czas.

Więcej o urokach Suwalszczyzny https://epicgirl.pl/