Suwalszczyzna może się okazać ciekawym kierunkiem wycieczki i dla osób zainteresowanych historią, i dla tych, którzy chcą aktywnie wypoczywać na łonie natury. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w tej części kraju? Oto kilka propozycji dla tych, którzy lubią znane zabytki, krajoznawcze ciekawostki oraz podróże z dala od utartych szlaków.

Miejsce 5. Bachanów

Bachanów może stać się wyjątkowo ciekawym miejscem dla miłośników przyrody i geologii. Jego dumą jest skupisko 10 tysięcy głazów narzutowych, które w ciekawy sposób przypomina nam o czasach ostatniego zlodowacenia. Głazy, które można tu podziwiać, trafiły na Suwalszczyznę z odległej Skandynawii, a ich ilość może na każdym z nas zrobić wielkie wrażenie.

Miejsce 4. Cisowa Góra

Cisowa Góra jest pięknym wzniesieniem, które nie bez powodu określane jest mianem suwalskiej Fujijamy. Góra ta wyróżnia się w krajobrazie, a jej charakterystyczny kształt skutecznie pobudza wyobraźnię. Wzniesienie to jest jednym z najważniejszych punktów na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a rozciągająca się stąd panorama na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Miejsce 3. Szurpiły

Miejscowość Szurpiły będzie bardzo ważnym punktem w programie wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać historię Jaćwingów. To pruskie plemię, zamieszkujące niegdyś tereny dzisiejszej Suwalszczyzny oraz południowo-zachodniej Litwy, doczekało się tu własnej placówki muzealnej. Szurpiły mogą się też pochwalić Górą Zamkową, z której roztacza się niezapomniany widok na okolicę, oraz idealnymi warunkami do wypoczynku. Nad jeziorem Szurpiły nie brak malowniczych zakątków i terenów spacerowych, nic więc dziwnego, że miłośnicy ciszy i spokoju tak chętnie zaglądają w jego okolice.

Miejsce 2. Sejny

Sejny są jednym z najciekawszych miast na Suwalszczyźnie, a tutejsze zabytki mogą oczarować każdego. Dawny zespół klasztorny, synagoga wykorzystywana obecnie jako siedziba Ośrodka Pogranicze oraz miejski ratusz, będący ciekawą pamiątką z XVIII stulecia – oto najważniejsze atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w trakcie spacerów po tym pięknym mieście.

Miejsce 1. Wigry

Wigry stały się miejscowością doskonale znaną turystom, a to za sprawą tutejszego klasztoru kamedułów. Ten charakterystyczny zespół klasztorny wznosi się nad wodami jeziora Wigry, dzięki czemu już samym swym położeniem może oczarować turystów. Dawne eremy, okazały kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz malownicze ogrody, po których każdy z nas może spacerować do woli – oto kolejne czynniki, dzięki którym to miejsce cieszy się tak wielką popularnością.

Suwalszczyzna ma się czym pochwalić, a czas spędzony na terenie tej krainy dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym. Piękne widoki, obszary o ogromnej wartości przyrodniczej i zabytki, które przypominają nam o wielokulturowym charakterze tej części kraju – oto czynniki, dzięki którym wypoczynek na terenie Suwalszczyzny cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz